Connect with us

Lajme

VMRO: Populli në Maqedoni, do të vuaj për bukë

Published

on

“Për shkak të qeverisë LSDM dhe BDI, Maqedonia po përballet me një fatkeqësi ekonomike dhe varfërim drastik të popullit. Këtë e tregon edhe raporti i ri i Bankës Botërore, sipas të cilit Maqedonia është në dhjetë vendet e para në botë që kanë inflacionin real më të lartë në ushqim”, deklaruan nga VMRO-DPMNE.

“Kjo normë është llogaritur si inflacion i çmimeve të ushqimeve, minus inflacioni i përgjithshëm dhe rezultatet janë shkatërruese.” Ndër vendet evropiane, vetëm Hungaria është përpara nesh dhe ne ndajmë pozicionin me Turqinë. Nuk ka vende të tjera evropiane, por të gjitha të tjerat janë nga Afrika.

Parametra katastrofikë janë matur edhe nga Enti Shtetëror i Statistikave në muajin tetor, sipas të cilit çmimet e ushqimeve në muajin tetor janë më të larta për 32,4%. Por nëse kemi parasysh rritjen e çmimit të ushqimeve bazë me mbi 50%, atëherë varfërimi i njerëzve është shumë më i madh. Populli do të vuajë për bukë, e Kovaçevskit nuk i bie syri.

Qeveria e Kovaçevskit nuk bëri asgjë për ta parandaluar këtë. Përkundrazi, ata shpenzojnë kohën e tyre në tenderë dhe pasurime personale, ndërkohë që njerëzit po përballen me norma inflacioni rekord që janë ndër më të lartat në Evropë dhe në botë. Çmimet po tërbohen, borxhi po rritet me shpejtësi, kriza energjetike po bëhet më e madhe dhe Maqedonia me Kovaçevskin si rregull gjithmonë ka parametrat më të këqij në krahasim me vendet e tjera.

Kjo qeveri e paaftë dhe kriminale duhet të shkojë. Populli po e paguan shumë shtrenjtë papërgjegjshmërinë e tij”, thuhet në komunikatën e VMRO-DPMNE-së.

Kosovë

Turqia bllokon kamionin me 122 kg drogë nga Shqipëria, në pranga shoferi

Published

on

Një kamion, i cili transportonte drogë nga Shqipëria në Stamboll, është ndaluar nga policia turke në Tekirdağ. Në dyshemenë e kamionit u gjetën 122 kilogramë drogë. Autoritetet policore pasi kishin marrë informacione se një kamion që vinte nga Shqipëria, po transportonte sasi të madhe të drogës nisën të ndiqnin kamionin që në momentin e hyrjes […]

The post Turqia bllokon kamionin me 122 kg drogë nga Shqipëria, në pranga shoferi appeared first on Periskopi.

Continue Reading

Kosovë

Ftohtë e reshje bore, ky është parashikimi i motit për ditët në vazhdim

Published

on

Sipas PrishtinaWeather ditëve në vazhdim parashihet mot  i ftohtë dhe i vranët. Kohëpaskohe mundësi për reshje të dobëta bore. 27.01 – Ftohtë e kryesisht vranët. Herë pas here shkurtimisht priten edhe reshje të dobëta bore. 28.01 – Kryesisht vranët e ftohtë. Vende-vende mundësi për reshje të dobëta bore. 29.01 – Ftohtë e me vransira. 30.01 […]

The post Ftohtë e reshje bore, ky është parashikimi i motit për ditët në vazhdim appeared first on Periskopi.

Continue Reading

Kosovë

Për një orë mblidhen 147 mijë euro për të prekurit nga vërshimet

Published

on

Për një orë janë mbledhur 147 mijë euro vetëm nga telefonatat e qytetarëve e bizneseve, që janë bërë pjesë e iniciativës për t’i ndihmuar familjet që pësuan nga vërshimet, raporton televizioni public. Shumë artistë e figura publike, i janë bashkuar mbrëmjes humanitare, “Bashkë ia dalim”. Ky organizim po transmetohet drejtpërdrejt në T7, RTK dhe Klan Kosova.  

The post Për një orë mblidhen 147 mijë euro për të prekurit nga vërshimet appeared first on Periskopi.

Continue Reading

Më të lexuarat e javës

Shares