Connect with us

Lajme

Shkupi në mesin e 10 qyteteve më të ndotura në botë

Published

on

Click Here To Join Native Media

Shkupi ishte në mesin e dhjetë qyteteve botërore me ajrin më të ndotur pasditen e sotme, në fund të ditës së fundit të vitit 2022. Rreth orës 16:00 ishte në vendin e tetë, dhe rreth orës 17:00 ishte në vendin e 9-të sipas shkallës së ndotjes. Instrumentet matëse në faqen ndërkombëtare të internetit IQAir matën një indeks të ndotjes së ajrit prej 174 dhe ajri u etiketua “i pashëndetshëm”. Në botë, ajrin më të ndotur e kanë thithur banorët e Ulaanbaatar të Mongolisë, ku ka pasur një indeks 477.

Sot pasdite, në Shkup ka pasur zona ku ajri ishte tepër i rrezikshëm për t’u marrë, si një lokacion në Komunën e Kisella Vodës ku indeksi është matur 301! Rektorati Kar në qendër të Shkupit ndotja ishte 186, në Novo Lisiçe 182, në Karposh 4 – 178, në Gjorçe Petrov 165 etj.

Se si do të ndikojë e gjithë kjo në frekuentimin e sheshit kryesor të Shkupit, ku sonte paralajmërohet performanca e yjeve të muzikës, mbetet të shihet.

Në fund të ditës, ajër i rrezikshëm është thithur në Tetovë me indeks 187, në Novosellë Strumicë 168, si dhe është ndotur edhe në Kavadar, Gostivar, Strumicë…

Ekspertët mjekësorë këshillojnë që gjatë natës së ndërrimit të viteve në këto qytete të vihet maska ​​mbrojtëse N95 me filtër.

Kosovë

DASh: Korrupsioni qeveritar dhe dhuna me bazë gjinore, ndër problemet kyçe në Kosovë

Published

on

Korrupsioni serioz qeveritar dhe mungesa e hetimeve dhe përgjegjësisë për dhunën me bazë gjinore, janë përmendur si disa prej probleme më serioze në raportin e Departamentit amerikan të Shtetit për të Drejta të Njeriut, në pjesën për Kosovën. Probleme tjera në raportin për vitin 2022 përfshijnë edhe format tjera të dhunës, si dhe krime apo […]

Continue Reading

Kosovë

Periskopi

Published

on

Qeveria e Macron i shpëton mocionit të mosbesimit

Qeveria e Macron i shpëton mocionit të mosbesimit

Qeveria e Emmanuel Macron-it i ka mbijetuar një mocioni mosbesimi në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të hënën. Qeverisë së Macron iu desh të votëbesohej pasi Dhoma e Ulët kaloi një projektligj për të ndryshuar sistemin e pensioneve në vend.

Mocioni i mosbesimit i iniciuar nga një grup i vogël i qendrës dhe i mbështetur nga një koalicion të majtësh mori 278 vota, nga 287 që duheshin në total për të kaluar.

Një tjetër mocion për iniciativën pritet të marrë më pak mbështetje nga grupe të tjera të ligjvënësve francezë. Nëse të dy mocionet dështojnë, projektligji do të cilësohet i kaluar.

Kujtojmë se Presidenti Emmanuel Macron urdhëroi përdorimin e kompetencave të veçanta kushtetuese për ta kaluar projektligjin që rrit moshën e pensionit nga 62 në 64, pa u dhënë mundësi ligjvënësve që ta votonin.

Continue Reading

Kosovë

Mustafa: Kosova s’fitoi asgjë, me ujdinë në Ohër u evitua rreziku nga destabilizimi i veriut

Published

on

Ish-kryeministri Isa Mustafa ka komentuar dakordimin mes Kosovës e Serbisë të dielën në Ohër në kuadër të procesit të dialogut. Mustafa tha se përmes kësaj ujdie Kosova nuk ka përfituar asgjë, përveç shtyrjes së procesit të dialogut edhe për 7-8 vjet tjera. Përmes këtij dokumenti sipas ish-kryeministrit është evituar rreziku i madh për destabilizim të […]

Continue Reading

Më të lexuarat e javës

Shares