Connect with us

Mjekësi Popullore

Kjo është pija fantastike për humbje peshe dhe largimin e toksinave nga trupi

Published

on

Nëse doni që të keni një bel për merak, pa dhjam të tepërt, si dhe ta ulni ndjeshëm nivelin e kolesterolit në gjak, atëherë duhet ta konsumoni këtë pije.

Pë rbë rë sit: – 1 kg limona – 1,5 litra ujë – 3 tufa majdanoz – Pak sodë të bukës

Pë rgaditja: Lani mirë limonët duke i fërkuar me sodë të bukës, më pas vazhdoni duke i zhytur ata në ujë të ftohtë, duke i lënë rreth gjysmë ore më pas. Më pas, vloni 1,5 litra ujë dhe lëreni atë ujë të ftohet. Grijeni limonin dhe majdanozin dhe qitni ata në ujin e ftohtë. Lëreni këtë përzierje në frigorifer për 24 orë. Më pas bluani ata përbërës dhe futni sërish në frigorifer. Konsumoni 100 ml të kësaj përzierjeje çdo ditë.

Mjekësi Popullore

Arsyeja se pse ky popull nga Japonia ka jetëgjatësinë më të madhe në vend

Published

on

By

Një filxhan çaj jeshil në ditë, mund të jetë kure efikase në trajtimin dhe parandalimin e alergjive ndaj ushqimeve, shkruan Dailymail, transmeton Express

Shkencëtarët kanë gjetur se në çajin e gjelbër gjendet një sasi e lartë e antioksidantëve, që i forcojnë mekanizmat kundër alergjive të ushqimeve. Më shumë se 40% e çajit të gjelbër përbëhet nga bakteria Flavonifractor plautiit. Kjo baktere sipas shkencëtarëve mund të inhibojë veprimin e inflamacionit, ndihmon në uljen e tensionit të gjakut dhe në rregullimin e peshës.

Ky studim është kryer nga shkencëtarët e universitetit Shinshu në Nagano, një regjion i Japonisë, I cili prodhon produkte vendore natyrale, duke përfshirë edhe çajin e gjelbër. Besohet se ky vend për këtë arsye ka jetëgjatësinë më të madhe në Japoni, popullsia e tij ka më së pakti sëmundje dhe shërbimet shëndetësore nuk janë dhe shumë të nevojshme.

Sipas studimit të publikuar në revistën shkencore Frontiers in Imunology, çaji i gjelbër përpos benefiteve të tjera, ka ndikim edhe në luftimin e alergjive ndaj ushqimit dhe pijeve.

Continue Reading

Mjekësi Popullore

Vaji i xhenxhefilit heq stresin, shëron të gjitha simptomat e viruseve dhe të ftohjeve!

Published

on

By

Në vazhdim mësoni si në mënyrë natyrale t’i mposhtni virusin dhe ftohjet

Xhenxhefili ka cilësi të pabesueshme shëruese dhe është testuar për shumë probleme shëndetësore.

 

Nga ai mund të bëni edhe vaj në kombinim me vajin e ulliri, shëron simptomat e ftohjeve dhe viruseve.

Veç kësaj, është i shkëlqyeshëm për masazh të turpit, posaçërisht për relaksim pas periudhës stresuese.

Përgatitja:

▪ Grini xhenxhefilin bashkë me lëvore dhe mbusheni një filxhan prej 2,4 dl.
▪ Në një enë rezistuese ndaj zjarrit qiteni një filxhan e gjysmë vaj ulliri dhe shtoni xhenxhefilin.
▪ Piqeni në furrë dy orë në 70 gradë Celsius.
▪ Në kulluese vendosni një fashë dhe kullojeni vajin.
▪ Fashën me duar shtrydheni në mënyrë që të kulloni sa më shumë nga ajo.
▪ Qiteni në kavanoz dhe shënoni datën kur e keni përgatitur.
▪ Zakonisht mund ta përdorni rreth gjashtë muaj.
▪ Ruajeni në vend të errët dhe të ftohtë.

Përdorimi:

Shtoni vajin në ujë të nxehtë, kokën mbulojeni me peshqir dhe thitheni me hundë ajrin. /

Continue Reading

keshilla|shendetesi

Lëng me limon dhe xhinxher, toniku natyral i imunitetit

Published

on

By

Një nga masat parandaluese që ISHP ka sugjeruar është konsumimi i sa më shumë lëngjeve, për të ndihmuar sistemin imunitar.

Në këtë periudhë zgjidhja perfekte për të ndejtur të hidratuar është konsumimi i sa më shumë lëngjeve.

Përgatitja e lëngjeve në shtëpi është një nga mënyrat më të mira se si ju mund të qëndroni të mbrojtur gjatë ditës.

AgroWeb.org ju sygjeron një nga recetat e pijeve më të shëndetëshme që do t’ju shoqërojë përgjatë këtyre ditëve ku viruset duket se po përhapen në mënyrë shqetësuese.

Përbërësit
5 limona

2 lugë gjellë lëkurë limoni e grirë

255 gr sheqer

14 gr xhinxher i grirë ose dy copa të vogla xhinxher i freksët

1 litër ujë

gjethe mente

Përgatitja
Një nga përbërësit që e bëjnë këtë limonatë kaq të veçantë është lëkura e limonit kështu që filloni nga ky hap.

Grini imët me rende lëkurën e limonit derisa të fillojë të dukët pjesa e bardhe e lëkurës.

Më pas vazhdoni duke shtydhur limonët derisa të mbushet një gotë e madhe me lëng.

Nëse sasisa e parashikuar në këtë recetë nuk mjafton për të mbushur gotën përdorni limonë shtesë.

Përzieni në një enë lëngun e limonit me lëkurat e grira, sheqerin dhe xhinxherin.

Xhinxheri mund të jetë në pluhur ose i freskët, por kjo nuk do të ndikojë në shijen e pijes tuaj në asnjë rast.

Hidhini ujë të nxehtë përbërësve dhe trazojini derisa sheqeri të shkrihet plotësisht.

Pasi sheqeri të jetë shkrirë mbulojeni enën me kapak dhe lëreni të pushojë derisa të arrijë temperaturë ambienti.

Më pas futeni në frigorifer për 3 orë në mënyrë që përbërësit të marin shijen e njëra tjetrës.

Vendoseni në enën në të cilën doni ta shërbeni dhe shtojini disa gjethe mente.

Limonata me xhinxher mund të konservohet në frigorifer deri në katër ditë.

Mënyra më e mirë e konsumimit të saj është ta përgatisni të freskët sa më shpesh të jetë e mundur.

Continue Reading

Më të lexuarat e javës

Shares