Connect with us

Kosovë

Ismail Qemali ishte pjesë e masonerisë, thotë me gojën e tij nipi Nedim Vlora: Edhe unë vetë jam mason

Published

on

Nedim Vlora, nipi i Ismail Qemal Vlorës ka folur ditën e sotme për mediat, teksa tha se Ismail Qemali ka qenë mason, siç është edhe ai vetë. Ndër të tjera në fjalën e tij Vlora shpjegoi në Euronews se të qenët mason është një fakt që ai nuk tenton ta fshehë, pasi siç shpjegoi objektivat […]

The post Ismail Qemali ishte pjesë e masonerisë, thotë me gojën e tij nipi Nedim Vlora: Edhe unë vetë jam mason appeared first on Periskopi.

Kosovë

Rreth 500 mijë euro u mblodhën për tri orë për familjet që pësuan nga përmbytjet

Published

on

Rreth 500 mijë euro janë grumbulluar sonte, në mbrëmjen humanitare ‘’Bashkë ia dalim’’, organizim tre orësh ky i cili u transmetua në RTK, Klan Kosova, T7. Gjysmë milioni mjete, do t’iu dedikohen familjeve që pësuan rëndë nga përmbytjet si pasojë e reshjeve të shumta atmosferike që ndodhën kohës së fundit në mbarë Kosovën. Donacionet u […]

The post Rreth 500 mijë euro u mblodhën për tri orë për familjet që pësuan nga përmbytjet appeared first on Periskopi.

Continue Reading

Kosovë

Refuzohet ankesa e Qeverisë, mbetet në fuqi pezullimi i vendimit për pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve

Published

on

Gjykata e Apelit të Kosovës ka vërtetuar vendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë –Departamenti për Çështje Administrative për pezullimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës për uljen e pagave për gjyqtarë dhe prokurorë. Sipas vendimit, Gjykata e Apelit më 20 janar të këtij viti ka vendosur që ankesa e Qeverisë së Republikës së Kosovës të refuzohet […]

The post Refuzohet ankesa e Qeverisë, mbetet në fuqi pezullimi i vendimit për pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve appeared first on Periskopi.

Continue Reading

Kosovë

Periskopi

Published

on

Kurti njofton për Forumin Ekonomik me Kroacinë: Kujdeset që Martin Berishaj të mos duket në foto

Sot është mbajtur Forumi Ekonomik Kosovë-Kroaci, pjesë e së cilës ishte edhe ambasadori Martin Berishaj, shkruan Periskopi.

E në një postim të kryeministrit Kurti i cili shkroi për raportet mes dy vendeve, i pari i ekzekutivit u kujdes që ambasadori Martin Berishaj të mos dukej në asnjë foto.

Kujtojmë se edhe në agjenden e publikuar rreth këtij forumi nuk është treguar se Berishaj do të jetë pjesë e saj./PERISKOPI

Postimi i plotë i Kurtit:

Mirëpritëm sot në Prishtinë Forumin e parë ekonomik për këtë vit, Forumin Ekonomik Kosovë – Kroaci.
Jemi dy vende të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën, politikisht, historikisht, por edhe gjeografikisht. Andaj, ka ardhur koha që të forcojmë po ashtu edhe lidhjet tona ekonomike. Bazuar në trendet e shkëmbimeve tona tregtare gjatë viteve të fundit, jemi në rrugën e duhur për ta bërë këtë. Eksportet tona në Kroaci janë trefishuar, ndërkaq importet nga Kroacia janë dyfishuar.
Potenciali ynë i përbashkët është i madh, vullneti e angazhimi nuk munojnë, andaj do ta shtojmë dhe do ta rrisim edhe më tej ndërveprimin për të mirën e të dyja vendeve.

 

Continue Reading

Më të lexuarat e javës

Shares