Connect with us

Kosovë

Ftohtë e reshje bore, ky është parashikimi i motit për ditët në vazhdim

Published

on

Sipas PrishtinaWeather ditëve në vazhdim parashihet mot  i ftohtë dhe i vranët. Kohëpaskohe mundësi për reshje të dobëta bore. 27.01 – Ftohtë e kryesisht vranët. Herë pas here shkurtimisht priten edhe reshje të dobëta bore. 28.01 – Kryesisht vranët e ftohtë. Vende-vende mundësi për reshje të dobëta bore. 29.01 – Ftohtë e me vransira. 30.01 […]

The post Ftohtë e reshje bore, ky është parashikimi i motit për ditët në vazhdim appeared first on Periskopi.

Kosovë

DASh: Korrupsioni qeveritar dhe dhuna me bazë gjinore, ndër problemet kyçe në Kosovë

Published

on

Korrupsioni serioz qeveritar dhe mungesa e hetimeve dhe përgjegjësisë për dhunën me bazë gjinore, janë përmendur si disa prej probleme më serioze në raportin e Departamentit amerikan të Shtetit për të Drejta të Njeriut, në pjesën për Kosovën. Probleme tjera në raportin për vitin 2022 përfshijnë edhe format tjera të dhunës, si dhe krime apo […]

Continue Reading

Kosovë

Periskopi

Published

on

Qeveria e Macron i shpëton mocionit të mosbesimit

Qeveria e Macron i shpëton mocionit të mosbesimit

Qeveria e Emmanuel Macron-it i ka mbijetuar një mocioni mosbesimi në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të hënën. Qeverisë së Macron iu desh të votëbesohej pasi Dhoma e Ulët kaloi një projektligj për të ndryshuar sistemin e pensioneve në vend.

Mocioni i mosbesimit i iniciuar nga një grup i vogël i qendrës dhe i mbështetur nga një koalicion të majtësh mori 278 vota, nga 287 që duheshin në total për të kaluar.

Një tjetër mocion për iniciativën pritet të marrë më pak mbështetje nga grupe të tjera të ligjvënësve francezë. Nëse të dy mocionet dështojnë, projektligji do të cilësohet i kaluar.

Kujtojmë se Presidenti Emmanuel Macron urdhëroi përdorimin e kompetencave të veçanta kushtetuese për ta kaluar projektligjin që rrit moshën e pensionit nga 62 në 64, pa u dhënë mundësi ligjvënësve që ta votonin.

Continue Reading

Kosovë

Mustafa: Kosova s’fitoi asgjë, me ujdinë në Ohër u evitua rreziku nga destabilizimi i veriut

Published

on

Ish-kryeministri Isa Mustafa ka komentuar dakordimin mes Kosovës e Serbisë të dielën në Ohër në kuadër të procesit të dialogut. Mustafa tha se përmes kësaj ujdie Kosova nuk ka përfituar asgjë, përveç shtyrjes së procesit të dialogut edhe për 7-8 vjet tjera. Përmes këtij dokumenti sipas ish-kryeministrit është evituar rreziku i madh për destabilizim të […]

Continue Reading

Më të lexuarat e javës

Shares