Connect with us

Relax

Druri që këndon: Atraksion i mrekullueshëm apo i tmerrshëm turistik?

Published

on

Skulptura unike “Druri që këndon” ka aftësi të pazakonshme: kur fryn era – ajo këndon, mirëpo nga meloditë e saj mbase ju ngrin gjaku në vena

“Singing Ringing Tree” është skulptura unike muzikore e vendosur në kodër të Peninit nga e cila ofron shikim panoramik në ambient dhe të vendit Burnley, Lancashire, në Britani të Madhe.

Është bërë nga gypa të çeliktë të radhitur në mënyrë spirale njëri mbi tjetrin, kjo skulpturë merr formë druri i cili është i lakuar nën furinë e erës dhe ka shfrytëzuar energjinë e saj që të prodhojë melodi të qetë, por mbresëlënëse.

Shikoni si tingëllon “Druri që këndon” në video-xhirimin në vazhdim:

 

Kuriozitete

Miss Devja: Arabia Saudite përjashton 40 deve nga konkursi pasi përdorën botoks në hundë dhe buzë

Published

on

By

Autoritetet saudite kanë bërë një prej goditjeve më të rënda në konkursin e bukurisë për deve, duke i diskualifikuar më shumë se 40 deve nga konkursi për një shkak të çuditshëm.

Devet e diskualifikuara në garën e bukurisë, në festivalin e Mbretit Abdulaziz, u gjykua se kishin marrë injeksione me botoks, raportoi Agjencia e Lajmeve të Arabisë Saudite, përcjell Periskopi.

Festivali popullor, që fillon këtë muaj, fton të gjithë farmerët që kanë devet më të bukura për të konkurruar për konkursin ku çmimi është 66 milionë dollarë.

Injeksionet e botoksit, lyerja dhe të tjera gjëra kozmetike janë të ndaluara rreptësisht.

Këtë vit, autoritetet i zbuluan dhjetra fermerë që kishin rritur buztë dhe hundët e deveve. /Periskopi

Continue Reading

Kuriozitete

Po shuante qirinjtë e tortës, gruas i marrin flakë flokët /VIDEO

Published

on

By

Fikja e qirinjve është momenti më i veçantë në një festë ditëlindje.

Por duket se jo gjithçka ka shkuar ashtu si duhet për Ana Oosterhouse, nënë e 6 fëmijëve e kishte organizuar një festë të përbashkët me djalin e saj.

Në momentin kur ajo u afruan për të shuar qirinjtë flokët e saj morën flakë.

Të pranishmit në festë u shokuan dhe disa prej tyre po nxitonin për të shuar flakët.

Continue Reading

Kuriozitete

​Dentistët paralajmërojnë: Kjo është koha e ditës kur nuk duhet të lani kurrë dhëmbët

Published

on

By

Dentistët paralajmërojnë veçanërisht në momente të caktuara kur larja e dhëmbëve mund të jetë jashtëzakonisht e dëmshme.

Kur bëhet fjalë për higjienën orale, ne shpesh udhëhiqemi nga mendimi “sa më shumë të lani dhëmbët, aq më mirë”.

Shumica dërmuese e njerëzve praktikojnë larjen e dhëmbëve pas çdo vakti, por ndërsa shumë prej nesh mendojnë se larja e dhëmbëve është gjithmonë një ide e mirë, dentistët theksojnë se në fakt është i gabuar dhe i dëmshëm.

Lani dhëmbët menjëherë pas ngrënies

Larja e dhëmbëve pas një vakti është një nga zakonet e zakonshme dhe shumë prej nesh kërkojnë një furçë dhëmbësh menjëherë pas ngrënies, megjithatë dentistët paralajmërojnë se është një zakon i keq. Arsyeja për këtë është mjaft e thjeshtë. Tretja fillon në gojë dhe krijohet një mjedis acid në zgavrën e gojës, gjë që nuk është kushti më i mirë për larjen e dhëmbëve, sipas dentistit Jeannie Grecco.

Kur hani ushqime që përmbajnë sheqer (ose niseshte të thjeshtë që zbërthehet në sheqer në gojë), bakteret që shkaktojnë karies fillojnë të ushqehen me to dhe prodhojnë acid. Kur dhëmbët tuaj janë të ekspozuar ndaj një mjedisi shumë acid, ato dobësojnë përkohësisht smaltin tuaj sipërfaqe. dhëmbë) duke shkaktuar humbje të mineraleve, thotë Jin Lin, pronar i Hurst Pediatric Dentistry, duke shtuar se, në këtë situatë, larja mund të dëmtojë më tej smaltin.

Prisni të paktën një orë pas ngrënies

Shoqata Amerikane Dentare rekomandon që të presim të paktën një orë pas ngrënies për të larë dhëmbët. Neil J. Gajjar, ish-president i Akademisë së Stomatologjisë së Përgjithshme, thotë se kjo kohë lejon trupin tonë të neutralizojë mjedisin acidik të krijuar potencialisht nga ushqimi acidik i gëlltitur. Duke pritur një orë, i japim pështymës kohë të mjaftueshme për të bërë punën e tij.

Gjithashtu, dentistët theksojnë se është ideale të lani dhëmbët çdo 12 orë. Larja e dhëmbëve nuk duhet të anashkalohet kurrë para gjumit, pasi kjo redukton rrjedhjen e pështymës dhe rrit acidin në zgavrën e gojës.

Continue Reading

Më të lexuarat e javës

Shares